چاپ در فضای باز یا چاپ بزرگ به طور عمده برای تبلیغات در فضای باز استفاده می شود. تغییرات دما ، نور خورشید ، دید از دور و ... از ویژگی های چاپ در فضای باز است که باید به آنها توجه شود. این ترکیب و مواد مصرفی آن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید ، رطوبت و سایر عوامل خارجی مقاوم هستند ، بنابراین باید قوی تر و پایدارتر باشد. این نوع چاپ در مواردی مانند تابلوهای چاپ شده در مغازه ها ، تابلوهای چاپ شده در پاساژها ، تابلوهای تبلیغاتی و .. مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر عرض قابل چاپ برای این نوع چاپ 5 متر و طول آن نامحدود است. یکی از مزایای این نوع چاپ ، هزینه کم آن است. بنابراین برای چاپ این محصولات استفاده از پارچه پلاستیکی و جوهر ضد آب ضروری است.

اما چاپ فلکسی چیست؟

فلکس یک ماده پرکاربرد داخلی و خارجی با مواد PVC است. این ماده دارای انعطاف پذیری بالا و انتقال نور است و عموماً در مکانهایی که منبع نور پشت چاپ است استفاده می شود. Flexi مواد تخته های انعطاف پذیر است. پانل های فلکسی می تواند جایگزین مناسبی برای پانل های قاب پلاستیکی باشد. از آنجا که پنل فلکسی سبک است و سطح انعطاف پذیر آن به راحتی قابل تعویض و مقاوم در برابر عوامل محیطی مانند سرما و گرما است ، همچنین به دلیل سبکی و هزینه کم آن در ایران از حدود سال 1375 در تبلیغات بیرونی و چاپ فلکسو داخلی به عنوان در استفاده می شود. تابلوهایی برای مغازه ها و شرکت ها ، علائم تجاری و تبلیغات محیطی ، بیلبوردها و فضاهای نمایشگاهی. این رسانه به دلیل نورپردازی و جلوه های بصری متنوع و زیبا مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

تفاوت چاپ فلکسی و چاپ بنر چیست؟

تفاوت بین چاپ فلکسی و بنر در قابلیت انعطاف پذیری برای عبور نور است ، اما بنر این توانایی را ندارد و برای دید بهتر در شب یا در محیط های تاریک ، پروژکتور نور را از جلو و آن را نشان می دهد برای تابلوهایی که نیازی به نور پس زمینه ندارند مناسب است. بر آن بدرخشید. بر خلاف بنر ، که از نور طبیعی و مصنوعی محیط استفاده می کند ، فلکس (به جز فلکس بدون نور) از نور پس زمینه انواع لامپ ها استفاده می کند. تفاوت بعدی در نوع چاپ فلکسی است که به دلیل لامپ های روی صفحه قابل انعطاف ، از بنر تیره تر چاپ می کند.

عملکرد نور پشت فلکس آن را به یک برنامه مهم انعطاف پذیری در فضاهای تاریک و شب و همچنین فضاهای روشن و روشن روز و فضاهای نمایش بسته تبدیل می کند.

چاپ قابل انعطاف در 18 و 20 اونس و در عرض 85 تا 320 سانتی متر و 320 تا 500 سانتی متر است. عرض 320 تا 500 سانتی متر را انعطاف پذیری عرض زیاد می نامند. مواد فلکس در دو نوع تراکم 500 * 500 (چگالی معمولی) و 1000 * 500 (چگالی بالا ، برای استفاده طولانی مدت) موجود است. در طراحی چاپ فلکسی ، بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا نتیجه دلخواه و چاپ زیباتر به دست آید. تراکم (بافت) تعداد تاروپودهای مورد استفاده در هر متر مربع خمش است. انواع چگالی خمش عبارتند از: 200 * 200 ، 500 * 300 ، 500 * 500 ، 1000 * 500 و 840 * 840 ؛ فلکس ها 500 * 500 ، 1000 * 500 و 840 * 840 ، به دلیل تراکم زیاد ، برای استفاده طولانی مدت ، بیلبوردهای جلویی ، علائم ساختمان و .. استفاده می شود.

فلکس 20 اونسی دارای استحکام و دوام بیشتری نسبت به فلکس 18 اونسی است و به دلیل استفاده از جوهرهای با کیفیت بالا در فضای باز و در برابر عوامل محیطی ماندگاری طولانی دارد.

انواع مواد فلکسی چیست؟

انواع مواد قابل انعطاف بر اساس سفارشی و عرض بازار و طراحان و چاپگرهای مبتنی بر مواد عبارتند از:

عرض 5 متر

عرض 3 متر

خم شدن بدون بافت

در طراحی چاپ فلکسی ، بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا نتیجه دلخواه و چاپ زیباتر به دست آید.

کاربردهای چاپ فلکسی چیست؟

کاربرد چاپ روی صفحه فلکسی در فضاهای تاریک و شب و همچنین در فضاهای روشن و روز و فضاهای نمایشگاهی محصور

ساخت تابلو درب مغازه انعطاف پذیر

چاپ تابلو فلکسی بر روی تابلوهای محیطی داخلی و خارجی ، بیلبوردها و فضاهای نمایشگاهی ، چاپ آگهی بین شهرها و ...

ساخت تابلوهای فلکسی در مشاغل مختلف مانند شرکت ها ، موسسات و مشاغل مختلف و ...

چاپ عکس فلکسی برای دکوراسیون و زیباسازی محیط خانه یا محل کار

از چاپ بنرهای فلکسی در کنفرانس ها ، سمینارها و جلسات مختلف برای اطلاع رسانی و افزایش ارزش ویژه برند یا استفاده از آن استفاده کنید

اگر به موضوع پرینت و چاپ علاقمند هستید ، می توانید برای آشنایی بیشتر فیلم های ما را در کانال یوتیوب مجموعه طراحان سام مشاهده کنید.

https://www.youtube.com/channel/UCQa-C-MAqCD77W7pAeMbOEw/